• На головну

  • Версія для
    друку

  • Мапа сайту

  • Контакти
Закрити

Авторизація

Увійти на сайт | Реєстрація

майдан Просвіти,1 м.Рівне, 33013 тел.(0362)69–52–02, факс (0362)62–00–64, Е-mail: oblrada@rada.rv.ua

Архів новин

  
Пн Вт Сер Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Рішення обласної ради 7 скликання

Опубліковано: 24.04.2008 13:01:34


У К Р А Ї Н А


РІВНЕНСЬКА ОБЛАСНА  РАДА


(П'яте скликання)


 


Р І Ш Е Н Н Я


від “17” серпня 2007 року                                                                    №395


 


 


Про  обласну програму збереження,


відродження і розвитку народних


художніх промислів на  період до 2010 року


 


            


На виконання  постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня                 2007 року № 768 „Про затвердження Державної програми  збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на  період до                  2010 року”, згідно із статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні " та  за погодженням з постійними комісіями обласної ради, обласна рада:


в и р і ш и л а :


 


1. Затвердити  обласну програму збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів на період до 2010 року, схвалену розпорядженням голови облдержадміністрації від 20 липня 2007 року № 351 (далі - Програма), що додається.


2. Обласній державній адміністрації:


- забезпечити організацію та виконання заходів Програми;


- при формуванні обласного бюджету на відповідні роки передбачити щорічні бюджетні асигнування, необхідні для реалізації Програми;


- щорічно до 20 березня інформувати обласну раду про хід реалізації Програми.


3. Рекомендувати райдержадміністраціям та  виконкомам рад міст обласного значення розробити   відповідні  програми   та передбачати видатки для їх реалізації.


4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійні комісії обласної ради  з питань духовності, культури та соціальної політики (Жуковський А.П.), з питань бюджету, фінансів та податків (Хомич О.В.)


 


 


Голова ради                                                                    О.Данильчук


 


Cхвалено                                                                Затверджено


розпорядженням голови


облдержадміністрації                                       рішенням обласної ради  від 20 липня 2007 року                                                             від „17” серпня 2007 року


           № 351                                                                          №395                                                    


 


 


Обласна програма


  збереження, відродження і розвитку народних


художніх промислів на період до 2010 року


 


Загальна частина


 


 Народні художні промисли є однією з найдавніших традиційних галузей народного мистецтва. Кожна доба має власні традиції, за якими пращури будували житло, співали, прикрашали одяг. Вони закарбовані у  простих, сповнених господарської мудрості та краси виробах сільського теслі, бондаря, коваля, ткалі.


 Залежно від історичних факторів, природних умов, особливостей побуту та наявності  сировини в області формувалося виробництво предметів з локальними ознаками художньої образності, орнаментики, формотворення.


Найбільш розвинутим ремеслом  на Рівненщині  було ткацтво. Ткацькі верстати стояли майже в кожній хаті. У північних  районах області (Рокитнівський, Дубровицький, Зарічненський)   вирощували якісні сорти льону, з якого виготовляли   серпанкове полотно. У південних ткали  полотно із конопель, вовни.


Гончарство процвітало як  у північних (Дубровицький, Рокитнівський), так і у південних (Здолбунівський, Острозький, Гощанський, Млинівський) районах,  де були природні  поклади гончарної глини. Славились  білі глиняні вироби з розписом охрою.


Кушнірство, шевство було розвинуте  майже у всіх районах, де   існували майстри з пошиття кожухів і чобіт.


Бондарями славились  Березнівський  (с. Погоріловка) і Дубровицький       (с. Осова) краї.


Теслярі, різьбярі, які могли вправно змайструвати хату на зруб,   проживали у  Зарічненському  і Сарненському районах.


Писанкарством, обробкою дерева, плетінням із лози займались жителі Здолбунівського і Дубенського районів. Вироби з кори і коріння сосни  та соломи   більш  відомі були на  Володимиреччині.


 Історико-етнографічне обстеження сіл Рівненщини свідчить, що  на її території  діяли осередки традиційного народного мистецтва. У 40 - 50 роках  XX ст. у  Дубровицькому районі було  5 таких  осередків (села Вільне, Літвиця, Кривиця, Трипутня, Залішани), по 2 - у Здолбунівському (села Ступно, Нова Мощаниця) та Острозькому (м. Острог, с. Вілія) районах,  по одному - у Корецькому (с. Клецька)  та  Дубенському (с. Залібівка) районах.


У повоєнні роки майстрині із с. Крупове Дубровицького району з допомогою світло-тіньової гами серпанкового полотна створювали унікальні орнаменти українського Полісся. Вироби і їх автори  стали  відомі  далеко за межами району і області. Ткаля Ганна Леончук   перша на Рівненщині отримала почесне  звання ,,Заслужений майстер народної творчості Української РСР”. 


Вироби майстрів продавались на   ярмарках у Рівному, Житомирі, Полтаві, Мінську. Про це свідчать експозиції краєзнавчих  музеїв. У музеї етнографії у Мінську зберігається   одяг із серпанкового полотна, витканий майстрами  Дубровицького району.


З метою розвитку художніх промислів при лісових господарствах області були створені  сувенірні цехи. В різних куточках України можна було побачити   сувеніри, вироблені майстрами  Клесівського, Сарненського лісництв.


В області збережені   ремесла, що існували на Рівненщині  здавен, і відтворені у виробах сучасних майстрів, які  вивчають і відтворюють школу народного декоративно-ужиткового мистецтва, дотримуючись канонів давнини. Про це свідчать численні виставки народного мистецтва  в області. Щороку до Міжнародного дня музеїв проходить обласне фольклорно-етнографічне свято „Музейні гостини”, де  народні умільці представляють  свої доробки –   вироби з лози, рогози та соломи, писанки, дитячу традиційну іграшку, гончарство та сучасну кераміку, ткані вироби та вишиванки. За два останні роки  трьом майстрам народної творчості присвоєно почесне звання ,,Заслужений майстер народної творчості України”.


Разом з тим, в області  є   низка проблемних питань,  вирішення яких потребує державної підтримки. Перш за все, необхідно провести  історико-етнографічне обстеження сіл  області з метою виявлення і фіксації самобутніх  ремесел.  За допомогою організації  роботи студій, творчих лабораторій  передати знання  молодому  поколінню.  


 Переважна більшість майстрів народного мистецтва, яких в                   області  1428,  позбавлена  робочих  місць  і  соціального  захисту, пенсійного забезпечення,  можливості передачі унікальних  художніх традицій молодому поколінню.


  Втрачені ринки збуту художніх виробів. Набирає сили негативна тенденція  витіснення автентичних творів народного мистецтва стилізованими,  низькопробними  виробами,  далекими  від  народної традиції,  що спричиняє загрозу зникнення галузі народних художніх промислів.


 


Мета та основні завдання Програми


 


 Метою Програми є створення економічних та організаційних умов для збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів.


 


Основними завданнями Програми є:


 


вивчення проблемних питань у галузі народних художніх промислів Рівненщини  та визначення шляхів їх вирішення;


фінансове та матеріально-технічне забезпечення розвитку декоративно-ужиткового мистецтва;


відновлення осередків  народного мистецтва, а також їх сировинної бази;


відновлення  магазинів, салонів для  продажу  художніх виробів;


створення умов для продуктивної роботи майстрів народного мистецтва.


 


Фінансове забезпечення


 


Фінансове забезпечення виконання  Програми здійснюється за кошти, передбачені в обласному і місцевих бюджетах для здійснення визначених Програмою заходів.


Орієнтовний обсяг фінансування становить 415 тис. грн., з них                     305 тис. грн. - з обласного  бюджету,  110 тис. грн. - з місцевих бюджетів.


 


Очікувані результати


 


      Виконання Програми дасть змогу:


забезпечити ефективну координацію діяльності центральних та місцевих    органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, наукових установ, а також громадських організацій щодо збереження, відродження і розвитку  народних художніх промислів;


удосконалити нормативно-правову базу з питань збереження, відродження і розвитку народних художніх промислів;


 здійснити комплексні історико-етнографічні  дослідження районів області  з метою виявлення, обліку та відновлення  осередків народних художніх промислів та їх заповідних територій;


відродити   осередки народних художніх промислів, зокрема у таких видах виробництва, як гончарство в с. Вілія Острозького району,  ткацтво в   с. Борове Зарічненського  і  с. Крупове Дубровицького районів;


утворити  творчі лабораторії народного мистецтва Полісся,  відтворивши  поліську кузню, гончарну та бондарську майстерні;


забезпечити подальший розвиток традиційних народних художніх промислів з допомогою проведення виставок-продажів, ярмарків виробів народного мистецтва;


ефективніше пропагувати декоративно-ужиткове мистецтво Рівненщини на всеукраїнських, міжнародних культурологічних  заходах;


створити нові робочі місця (переважно в районах з високим рівнем безробіття),  у тому числі -   у сільській місцевості;


підвищити рівень працевлаштування людей з обмеженими фізичними можливостями, які зможуть працювати в домашніх умовах.


 


                      Координація роботи з виконання Програми


 


Координація роботи з виконання Програми покладається на управління культури і туризму облдержадміністрації.


 ЗАХОДИ


щодо збереження, відродження і розвитку народних     


      художніх промислів на період до 2010 року


                                                                                                                                                                      тис. грн.


пор.


Захід


Відповідальний за виконання


Строк


виконання


Орієнтовний


обсяг


фінансування,


усього


Джерела


фінансування


обласний бюджет


місцеві бюджети


 


Організаційно – правове забезпечення збереження,


відродження і розвитку народних художніх промислів


 


1.


Створити реєстр майстрів народного мистецтва Рівненщини.


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації, виконкоми  рад міст обласного значення.


 


2008


 


1


1


 


 


2.


Скласти карту  розміщення осередків традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів.


 


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації, виконкоми  рад міст обласного значення.


2008


 


3


 


3


 


 


3.


При наданні грантів голови облдерж-адміністрації та голови обласної ради надавати пріоритет молодим майстрам народного мистецтва для створення і реалізації творчих проектів.


 


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації, виконкоми  рад міст обласного значення.


 


 


2007-2010


 


 


 


 


4.


Продовжити присудження  обласної премії імені Ганни Леончук.


 


 


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації.


 


 


2009


2010


 


2,5


2,5


 


2,5


2,5


 


5.


Обладнати сучасними  технічними засобами  обласний центр народної творчості та районні будинки культури, як інформаційно-методичні центри  з питань розвитку традиційного народного мистецтва.


Забезпечити підключення їх до мережі  Інтернет.


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації.


2008


2009


2010


5


85


5


5


5


5


 


80


6.


Утворити обласну художньо-експертну раду  з питань традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів.


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації.


2008


 


 


 


 


Відродження і розвиток народних художніх промислів


 


7.


Заснувати громадське творче об'єднання майстрів народного  мистецтва  Рівненщини.


 


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації.


2008


 


 


 


 


8.


Утворити центр історії ткацтва та підтримки художніх промислів у


с. Крупове Дубровицького району.


 


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації,  Дубровицька рай-держадміністрація.


2008


2009


2010


25


10


10


20


5


5


5


5


5


9.


Створити умови для відновлення мережі салонів-магазинів з продажу українських сувенірів, виробів  традиційного народного мистецтва.


 


Головне управління економіки   та інвестиційної полі-тики облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації,   виконкоми рад міст обласного значення.


2007 - 2010


 


 


 


10.


Сприяти створенню умов для виконання суб'єктами народних художніх промислів своєї діяльності.


 


Райдержадміністра-ції, виконкоми рад міст обласного значення.


2007 - 2010


 


 


 


11.


На базі   туристичного  комплексу  „Хутір Плугаки” в с. Дермань Здолбунівського району створити  творчу лабораторію  художньої  обробки соломи.


 


Управління культури і туризму  облдерж-адміністрації, Здолбунівська рай-держадміністрація.


2008


2009


2010


7


7


7


2


2


2


5


5


5


12.


Здійснювати закупівлю на умовах замовлення високомистецьких творів традиційного народного мистецтва  для обласного фонду народного  мистецтва.


 


Управління культури і туризму  облдерж-адміністрації.


2008


2009


2010


10


10


10


10


10


10


 


13.


Утворити на базі Сарненського історико-етнографічного музею творчі лабораторії народного мистецтва Полісся  (відтворення поліської кузні, гончарної та бондарської майсте-рень).


Управління культури і туризму обл-держадміністрації, Сарненська рай-держадміністрація.


 


2008


 


 


20


 


 


20


 


 


14.


Організувати роботу  постійно діючих студій, залучивши до керівництва ними провідних майстрів декоративно-ужиткового мистецтва:


ткацтва в с. Крупове Дубровицького району;


в с. Городець


Володимирецького району;


в с. Борове


Зарічненського району;


 


Управління культури і туризму облдерж-адміністрації,


 


 


 


Дубровицька,


 


Володимирецька,


 


 


Зарічненська рай-держадміністрації


2007 - 2010


 


 


 


 


художньої обробки дерева в містах Корець, Костопіль, Кузнецовськ, Рівне, Сарни;


Корецька, Костопільська


Сарненська рай-держадміністрації, Кузнецовський, Рівненський міськвиконкоми


2007 - 2008


 


 


 


 


художньої  кераміки в               м. Острог;


гончарства


в с. Вілія Острозького району;


Острозька рай-держадміністрація


 2009- 2010


 


 


 


 


художньої обробки соломи,


писанкарства


у м. Здолбунів;


 Здолбунівська рай-держадміністрації


 2008 -2010


 


 


 


 


вишивання,


писанкарства


 в м. Рівне.


 Рівненський міськвиконком


 2008 -2010


 


 


 


Популяризація народних художніх промислів


 


15.


Продовжити висвітлювати  у програмах обласного державного телерадіоканалу матеріали циклу ,,Скарби традиційного народного мистецтва Рівненщини”.


 


Рівненська обласна державна телерадіокомпанія,


управління культури і туризму обл-держадміністрації.


2008


2009


2010


 


2


2


2


2


2


2


 


16.


Створити у мережі Інтернет на веб-сайті обласних та районних   бібліотек розділ „Народне мистецтво Рівненщини”.


Управління культури  і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації.


 2007 -2010


 


 


 


 


17.


Проводити щорічне фольклорно-етнографічне свято „Музейні гостини” за участю майстрів народної творчості.


 


Управління культури  і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації.


2008


2009


2010


5


5


5


5


5


5


 


18.


Провести обласну культурно-мистецьку акцію ,,Мистецтво одного села “.


 


Управління культури  і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації.


2008


 


10


10


 


19.


Сприяти участі майстрів народної творчості Рівненщини у Всеукраїнських культурно-мистецьких заходах:


„Українське село запрошує ”;


 


 


„ Мистецтво одного            села”;


 


„ Барвиста Україна ”.


 


 


Управління культури  і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації.


 


 


 


 


 


 


2008


2009


2010


 


2008


 


 


2008


2009


2010


 


 


 


 


 


 


2


2


2


 


20


 


 


2


2


2


 


 


 


 


 


 


2


2


2


 


20


 


 


2


2


2


 


20.


Проводити обласні виставки народного мистецтва Рівненщини


в рамках міжнародних, всеукраїнських, обласних фестивалів і конкурсів:


 


„ Древлянські джерела ”;


 


 


„ Котилася торба ”;


 


 


„ Творче жниво ”;


 


 


 


„Пісні рідного краю ”.


 


Управління культури  і туризму облдерж-адміністрації, рай-держадміністрації, виконкоми рад міст обласного значення.


 


 


 


 


 


 


 


2007


2009


 


2008


2010


 


2007


2008


2010


 


2008


2010


 


 


 


 


 


 


 


2


2


 


2


2


 


2


2


2


 


3


3


 


 


 


 


 


 


 


2


2


 


2


2


 


2


2


2


 


3


3


 


Освіта у сфері народного мистецтва та народних художніх промислів   


    


21.


Сприяти запровадженню   в школах естетичного виховання, художніх школах   класи гончарства, ткацтва, вишивання, писанкарства та інших напрямів народного декоративно-ужиткового мистецтва.


 


Райдержадміністра-ції, виконкоми  рад міст обласного значення.


 2008 -2010


 


 


 


Дослідження у сфері народного мистецтва та народних художніх промислів


 


22.


Сприяти  здійсненню             етнографічних         експедицій  щодо       вивчення можливості            відновлення народних    художніх промислів : 


 


 


Березнівський, Гощанський,      Корецький райони 


гончарство;


 


Дубровицький,       Рокитнівський райони –


ковальство;


 


Дубровицький


Зарічненський,           Рокитнівський райони –ткацтво.                                  


Управління освіти і науки, культури і туризму  облдерж-адміністрації, Рівненський державний гуманітарний університет,


Березнівська,


Гощанська,


Дубровицька,


Зарічненська,


Корецька,


Рокитнівська рай-держадміністрації.


 


 


 


 


 


 


 


 


2008


 


 


 


 


2009


 


 


 


2010


 


 


 


 


 


 


 


 


2


 


 


 


 


2


 


 


 


2


 


 


 


 


 


 


 


 


 


2


 


 


 


 


2


 


 


 


2


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Видавнича та інформаційна діяльність


 


23.


 Підготувати і видати:


збірник матеріалів експедиційних досліджень „Шляхами південної Рівненщини”


 


фотоальбом Майстри народного мистецтва Рівненщини”


 


продовжити випуск  обласного вісника Народна творчість”


 


 


Управління культури і туризму облдерж -адміністрації,


 


2008


2009


 


 


 


2008


2009


 


 


2008


2009


2010


 


5


5


 


 


 


40


50


 


 


2


2


2


 


5


5


 


 


 


40


50


 


 


2


2


2


 


 


 


Разом


2007


2008


2009


2010


4


168


186,5


56, 5


4


158


95,5


46,5


 


10


90


10


 


 


Разом


 


 


 


 


415


 


305


 


110


         


   

Назад до розділу