• На головну

  • Версія для
    друку

  • Мапа сайту

  • Контакти
Закрити

Авторизація

Увійти на сайт | Реєстрація

майдан Просвіти,1 м.Рівне, 33013 тел.(0362)69–52–02, факс (0362)62–00–64, Е-mail: oblrada@rada.rv.ua

Архів новин

  
Пн Вт Сер Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

25.02.2016

На Рівненщині відбулася Міжнародна конференція «Чехи на теренах Волині»

 На Рівненщині відбулася Міжнародна конференція  «Чехи на теренах Волині»

24 лютого голова постійної комісії з питань гуманітарної політики Рівненської обласної ради Алла Черній взяла участь у Міжнародній науковій історико-краєзнавчій конференції «Чехи на теренах Волині».

Захід відбувся за сприяння Міністерства культури України, Міністерства закордонних справ Чеської Республіки, Генерального консульства Чеської Республіки у місті Львів, Дубенського чеського товариства «Стромовка» у палаці князів Любомирських Державного історико-культурного заповідника міста Дубно та був присвячений 150-річчю переселення чехів на Волинь.

З вітальним словом до учасників конференції звернулись: голова постійної комісії з питань гуманітарної політики Рівненської обласної ради Алла Черній, Дубенський міський голова Василь Антонюк, референт Генерального консульства Чеської Республіки у місті Львів Віталій Маркович, директор Державного історико-культурного заповідника міста Дубно Леонід Кічатий.

У роботі конференції взяли участь голова Товариства волинських чехів Чеської Республіки Дагмер Мартінкова, голова «Чеської національної ради України» Людмила Мухіна, голова товариства «Чеська беседа у Львові» Людмила Дейнека, заступник голови «Житомирської спілки волинських чехів» Інна Романова, голова Волинського обласного товариства чехів «Матіце Волинська» Світлана Кратофіл, голова Дубенського чеського товариства «Стромовка» Антоніна Пономаренко, науковці Рівненщини та Волині, краєзнавці, журналісти, бібліотекарі, представники творчої інтелігенції Дубенщини.

y1cUfj0M5QE.jpg

- Напередодні Міжнародної наукової історико-краєзнавчої конференції було видано збірник матеріалів «Чехи на теренах Волині», - розповіла заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника міста Дубно Надія Любецька.

Як відомо, у середині ХІХ століття на Волині склалися сприятливі умови для міграції багатьох національностей. Відміна кріпосного права 1861 року і поява великої кількості земель були привабливими для людей, які мали можливість придбати цю землю.

У Волинській губернії і по усій тодішній Україні чехи-переселенці мали неабиякі привілеї. 10 липня 1870 року Олександр ІІ підписав постанову «О водворении чеховъ на Волыни», яка надавала чехам значні пільги у купівлі землі, їх звільняли від сплати податків, від обов’язкової служби у війську, надавали право на свободу віросповідання і створення чеських волостей. Ця постанова і стала причиною посилення міграції чехів на Волинські землі.

Перші чеські поселення з’явилися поблизу Глинська і під Квасиловом. На відміну від німців, чехи були заможніші і колективно купували землі. А німці певний час орендували, а лише згодом викупляли території. Поселялись чехи і в українських селах, у яких жили лише українці. Тому назва багатьох українських сіл містила слово «чеський»: Губин Чеський, Новостав Чеський, Гульча Чеська тощо.

У 1897 році під час всеросійського перепису населення було зафіксовано, що на Волині проживає 55% від загальної чисельності чеського населення у Російській Імперії. Волинські чехи засновували свої найбільші поселення біля залізничних та адміністративних центрів. А саме навколо Дубна, Рівного, Здолбунова, Гульча і навколо Луцька.

У 20-30 роках ХХ століття спостерігається особливий розвиток чеської общини у Волинському воєводстві. Громада чехів розростається і починає свою активну громадську, культурну та освітню діяльність. 

s_Di2CdgJNw.jpg